Keramické pero neboli roller kombinuje výhody plnicího a kuličkového pera. Jak již z názvu vyplývá, jedním z použitých materiálů je keramika, ze které je vyrobena kulička o průměru 0,5 nebo 0,7 mm, obdobně jako v kuličkovém peru.
Výhody keramického pera
Díky tomu, že pro účinný tah stačí tento typ pera na papír pouze přiložit, je vhodné i pro ty nejmenší, kteří se psaním začínají. Hlavními benefity, které skýtá keramické pero, jsou výsledný efekt (podobný plnícímu peru) a jednoduchost používání(podobný kuličkovému peru). Další výhody keramických per jsou následující:
zatímco gelové, resp. pastové inkousty (typická pro kuličková pera) obsahují pigmenty, které po čase sedimentují, což může zamezit rovnoměrnému uvolňování inkoustu – tento problém většinou objevuje pouze u delší dobu nepoužívaných kuličkových per, inkoust keramických per funguje na bázi vody, a tak je výsledek homogenní, konzistentní a uvolňování kvalitní náplně je vždy rovnoměrné
při psaní keramickým perem se nevytváří žádné mezery, což také zajišťuje inkoustová náplň na bázi vody
pro kvalitní tah nemusíte vyvinout téměř žádný tlak, konečný komfort psaní je tak dokonalý
výsledný efekt je čistý, jasný a stejnorodý
Nevýhody keramických per
Přestože u keramického pera převažují výhody, pro úplnost jsme pro vás připravili i seznam rizik, resp. nevýhod tohoto typu pera:
inkoust v porovnání s kuličkovým perem pomaleji zasychá, proto hrozí rozmazání (inkoust na bázi oleje – pastové a gelové náplně kuličkových per schnou rychleji)
vzhledem k nižší viskozitě (hustotě) náplní při psaní na tenký papír hrozí prosáknutí inkoustu
náplně v praxi vydrží kratší čas (oproti kuličkovému peru)
keramická pera obsahují víčka či jiný mechanismus, který zabraňuje vysychání náplně